Mobil Ödeme Ne Anlama Gelir?

Mobil ödeme nakit genel olarak GSM operatörleri aracılığı ile ödeme yapmayı kolay hale getiren bir sistem türüdür. Ödeme esnasında cep telefonu numarası yazılarak giriş yapılır. GSM operatörü tarafından ilgili numaraya onay mesajı gönderilir. Bu SMS onaylandığı taktirde ödeme işlemi gerçekleşmiş olur. GSM operatörü bu ödeme işlemini ya müşterinin ödeme bedelini kullanım sağlayan hat özelliğine göre ya yüklü olan kredi tutarından düşerek ya da bir sonraki fatura tutarına yansıtarak tahsilat işlemini gerçekleştirmiş olur.

Herhangi bir firmanın bu tür sistemi kullanabilmesi için öncelikli olarak bir GSM operatörü ile üye iş yeri için anlaşma sağlaması gerekir.  GSM operatörlerinin ödeme durumlarına göre kendilerine özel limiti ve taksit prosedürü gibi belirli başlı kullanım şartlarına yer verildiği görülür. Bir anlaşma sağlandıktan sonra firmaya verilen üye işyeri kontrol paneli sayesinde hem ödeme hem de satış takibi yapabilmek oldukça mümkündür.

Mobil Ödemenin Kullanıcılara Kattığı Avantajlar Nelerdir?

Mobil ödeme seçeneklerinde bulunan mobil ödeme sistemi hem kişilere hem de işletmelere pek çok avantaj sunar. Mobil ödemenin Kullanıcılara sağladığı avantajlar ise şu şekildedir;

  • Mobil ödeme bozumu ile alışveriş özelliği açık bulunan e-ticaret sitelerinin yerinin Mobil cihazdan yapılan satışlarında artış meydana gelir.
  • Mobil ödeme sistemleri ile işletme yerleri tüm ticari amaçla yapılan işlemleri kayıt altına alabilir.
  • Mobil ödeme yöntemi sayesinde yapılan alışveriş, kişiler ve işletmeler için  zaman kazandırır.
  • Mobil ödeme yöntemi sayesinde, tahsilat yapılacak yanlışın önüne geçilmiş oldukça mümkündür.
  • Genel olarak fiziksel mağazalarda mobil ödeme sistemi kullanılırken problem yaşanmasını engeller.
  • E-ticaret firmaları da mobil ödeme sistemi sayesinde e-ticarette sahteciliğe engel olur.
  • Mobil ödeme bozdurma yöntemi ile alışveriş gerçekleştirmek için izin veren e- ticaret firmasının hem müşteri memnuniyetini hem de satışlarında artış gözlemlenir.