Mobil Ödeme Nasıl Yapılır ve Nasıl İptal Edilir?

Kredi kartı kullanımına hiç gerek kalmadan bir yöntemdir. Bu yöntem genel olarak GSM operatörleri tarafından yapılır. Oldukça kolay ve pratik bir yöntemdir. Alışveriş yapılmasının ardından sizden cep telefonu numaranızı girilmesi istenir. Sistem üzerinden telefonunuza bir onay mesajı gelir. Sizde bu mesaja onay verirseniz işlem halledilmiş olur. Fakat dikkat edilmesi gereken bazı hususta bulunur.

Güvenli olmayan alışveriş unsurları sizi yaptığınız isleme abone eder ve her ay düzenli olarak bu tutar faturanıza yansıtılır. Böyle bir işlem için çok dikkatli olmanız gerekir. Bu tür istenmeyen bir durum ile karşı karşıya kalındığında sorun kendi GSM operatörünüz tarafından halledilmez. Çözüm yalnızca alışveriş yaptığınız firma tarafından halledilmelidir. Mobil ödeme nakit açma ya da kapama operatörlerin online hizmetleri ile yapılır. Bunun yanı sıra böyle bir işlemi SMS yolu ile yapmak da mümkündür.


Mobil Ödeme Nedir?

Mobil ödeme, genel olarak telefon faturasına yansıtılan bir tür ödeme biçimidir. Yani kısaca siz online olarak ya da mağaza ve market gibi bir yerden alışveriş yaparsınız, GSM operatörü tarafından mobil ödeme bozumu işlemini aktif hale getirirsiniz ve alışveriş tutarınız telefon faturanıza yansıtılır. Çok yüksek miktardaki harcamaların yanı sıra çürük çaplı harcama tutarları için de kullanılması mümkün olan bir yöntemdir. Anında çözüm sunabilmesi açısından çok tercihe dilip kullanılır.

Mağaza ve market yerlerinde geçerliliği var ise alışveriş yapmanız çok daha kolay bir hale gelir. Bunun için öncelikli olarak Mobil ödeme bozdurma yönteminin geçerli olup olmadığını sorgulamak gerekir. Çünkü her yerde geçerliliği bulunmaz. Ona göre dilediğiniz yerden alışveriş yapabilirsiniz. Hem kolay hem de avantajlı olmasından açısından pek çok kişi tarafından kullanılarak yaygın hale gelmiş durumdadır.