Mobil Ödeme Nasıl Çalışır?

Mobil ödeme yöntemi oldukça faydalı bir sistemdir. Ancak kötü niyetli dolandırıcılar ve virüsler tarafından kolay bir şekilde istismar edilmesi olasılığı yüksektir. Herhangi bir bilginiz olmadan otomatik bir şekilde service abone yapılması mümkündür.

Dolandırıcılar ve Virüsler Bu Sistemi Nasıl Kullanır?

Telefonunuza bulaşan bir virüs tarafından otomatik olacak şekilde ücretli bir servise üye yapılması mümkündür. Belirli başlı bir linke tıkladığınızda zaman herhangi bir uyarı, Onay ya da SMS gibi bildirim almadan mobil ödeme bozumu üyeliğiniz başlatılır. Hizmetin başlamasının ardından SMS ile bilgilendirme yapılır. Fakat bu işlemi iptal etseniz bile ödeyerek olacağınız tutar faturanıza ya da bakiyenize yansıtılır olur.

Mobil Ödeme Nasıl Kullanılır?

Mobil ödeme kullanmak için anlaşması olan kurumun web sitesi veya uygulaması üzerinden mobil ödeme nakit sistemi seçilir. Telefonunuza başlatılacak olan servis ile ilgili bir onay mesajı gelir. Bu SMS’i ONAY ya da EVET olarak cevapladığınızda ödemeniz gerçekleşmiş olur.

Mobil Ödeme Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kullanılmakta olan GSM operatörü ile alışveriş yapılmak istenen yerin mobil ödeme bozdurma servisine açık olması gerekir. Anlaşmalı olan internet sitesine giriş yapılır. Daha sonra almak istenilen tüm ürünler belirlenerek sepete eklenir. Sepetinizde yer alan ürünler için ödeme sayfasında bulunan git butonuna tıklanır. Bu sayfaya ulaştığınızda karşınıza ödeme seçenekleri çıkar. Buradan mobil ödemeyi seçmeniz gerekir.

İleri sekmesine tıkladığınızda sizden farklı bilgiler talep edilir. Burada bulunan cep telefonu kısmına  hangi telefon ile ödeme yapacaksanız o numarayı girmelisiniz. İşlem tamamlandığı zaman telefonunuza alışveriş yapmış olduğunuz yerden bildirim SMS’i gelir. Gelen bu mesaja onay verdiğiniz zaman ödemeniz gerçekleşmiş olur. Ödeme tutarı ay sonu faturanıza yansıtılır. Ancak faturalı hattınız yoksa da TL bakiyesinden düşülür.