Mobil Ödeme Kullanımı Nasıl Olur?

Kullanılan operatör ile alışveriş yapmak isteyeceğiniz mobil ödeme bozumu ile anlaşması olması gerekir. Anlaşma yapılan internet sitesine giriş yapmanız gerekir. Almak istediğiniz tüm ürünleri belirleyip seçip sepete eklemelisiniz. Sepetinizde bulunan ürünler için ödeme sayfasına git diye bir bölüm yer alır. Bu sayfaya ulaştığınız zaman ödeme seçenekleri arasından mobil ödemeyi seçmeniz gerekir. İleri butonuna batığınız zaman sizden farklı bilgiler girmeniz istenir. Burada yer alan cep telefonu kısmına hangi telefon numarası ile ödeme yapacaksanız o numarayı yazmanız gerekir.

İşlemi tamamladığınız taktirde telefonunuza alışveriş yaptığınız yerden SMS gelir. Gelen bu SMS’i onayladığınız zaman ödemeyi bu şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür. Ödeme tutarı ay sonunda faturanıza yansıtılır. Eğer ki faturalı hat kullanmıyorsanız o zaman ödeme TL bakiyenizden düşülür.

Mobil Ödeme Nasıl Çalışır?

Gününüzde Mobil ödeme bozdurma kullanımı oldukça artmış bir durumdadır. Çok faydalı bir yöntem olarak bilinse de kötü niyetli dolandırıcı firmalar tarafından kolay bir şekilde istismar edilebilir. Böyle bir durum sonucunda hiç bir bilginiz olmadan otomatik bir şekilde servise abone edilmesi mümkündür. Mobil ödemeyi çalıştırmak için şu adımlara dikkat etmek gerekir;

  • Anlaşmalı kurum yerinin web sitesi uygulama bölümünden mobil ödeme sekmesi seçilir.
  • Telefonunuza başlatılması gereken ilgili yerden onay SMS’i gönderilir.
  • Bu SMS’e ONAY ya da Evet diye cevap vererek ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Virüsler Ve Dolandırıcılar Tarafından Mobil Ödemenin Kullanılması

Telefona bulaşan virüsler nedeniyle otomatik bir şekilde ücretli bir servise üye edinebilirsiniz. Belirli başlı bir linke tıkladığınızda taktirde uyarı, SMS ya da onay almadan mobil ödeme nakit üyeliğiniz için işlem başlatılabilir. Bu hizmetin başlamasının ardından SMS alırsınız. Daha sonra üyeliği iptal etseniz bile ücret faturaya ya da bakiyeye yansıtılır.