Mobil Ödeme Bozumu Kullanımı Nasıldır?

Mobil ödeme bozumu imkanından yararlanabilmek için öncelikli olarak kullanılan operatörün alışveriş yapmak istenilen yer ile anlaşmasının olması gerekir. Alışveriş için anlaşma yapılan siteye giriş yapılır. Daha sonra almak istenilen tüm ürünler belirlenir ve sepete eklenir. Sepette yer alan ürünler için Ödeme sayfasına yönlendirilen bir bölüm bulunur. Bu sayfaya ulaştığımız an ödeme seçeneklerinin arasından mobil ödeme yöntemini seçmeniz gerekir.

İleri butonuna basınca sizden bazı bilgilerin girilmesi istenir. Burada bulunan cep telefon bölümüne hangi numara ile ödeme yapacaksanız o numarayı bildirmeniz gerekir. İşlemi tamamladığı anda alışveriş yaptığınız yerden bir SMS gelir. Gelen SMS onay verdiğiniz taktirde ödemeyi bu yöntem ile kolay bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz. Ödeme tutarı ay sonunda faturaya yansır. Eğer ki bir faturalı hattınız yoksa da o zaman ödeme tutarı TL bakiyenizden düşülür.

Mobil Ödeme Nasıl Çalışır?

Mobil ödeme oldukça faydalı bir sistem olsa da virüsler ya da kötü niyetli dolandırıcı firmalar tarafından kolay bir şekilde istismar edilmesi mümkün olan bir sistemdir. Herhangi bir bilginiz olmadan otomatik olacak şekilde service abone yapılması olasıdır.

Mobil Ödeme Sisteminin Çalışma Şekli

  • Anlaşması olan kurumun web sitesinin uygulama bölümünden mobil ödeme nakit seçimi yapılır.
  • Telefonunuza başlatın yapacak olan servis ile ilgili bir onay SMS’i gelir.
  • Bu SMS’e ONAY ya da EVET yazıp cevap verildiği zaman ödeme gerçekleşmiş olur.

Virüsler Mobil Ödemeyi Nasıl Kullanır?

  • Telefona bulaşan virüsler sayesinde otomatik olacak şekilde ücretli bir mobil ödeme bozdurma servisine üyelik yapılır.
  • Belirli bir linke tıkladığınızda zaman herhangi bir uyarı, Onay ya da SMS’i almadan mobil ödemeye üyelik başlar. Hizmetin başlamasının ardından SMS alınır. Daha sonrasında üyelik alsanız dahi iptal edilmesinin ardından da ücret faturanıza veya bakiyenize yansıtılır.